CIOP-PIB w Klastrze
W Warszawie w dniu 30 stycznia 2018 r. Centralny Instytut Ochrony Pracy – Państwowy Instytut Badawczy podjął decyzję przystąpienia do Polskiego Klastra Edukacyjnego. Umowę podpisała pani prof. dr hab. n. med. Danuta Koradecka oraz Witold Wiśniewski reprezentujący społeczność Klastra.
Centralny Instytut Ochrony Pracy – Państwowy Instytut Badawczy jest podstawową placówką naukowo-badawczą w Polsce zajmującą się kompleksowo problematyką kształtowania warunków pracy zgodnie z psychofizycznymi możliwościami człowieka. Przedmiotem działania Instytutu jest prowadzenie badań naukowych i prac rozwojowych prowadzących do nowych rozwiązań technicznych i organizacyjnych w zakresie ochrony pracy w dziedzinie bezpieczeństwa, higieny pracy i ergonomii oraz wykonywanie innych zadań szczególnie ważnych dla osiągnięcia celów polityki społeczno-gospodarczej państwa w tej dziedzinie.
Jednym z celów Klastra jest rozwój szkolnictwa zawodowego w transporcie, w tym tworzenie nowoczesnych narzędzi edukacyjnych, podnoszenia kwalifikacji kadr, standaryzacji usług i infrastruktury edukacyjnej. Udział CIOP-PIB w PKE służy zarówno celom klastra jak i celom statutowym instytutu.
Centralny Instytut Ochrony Pracy – Państwowy Instytut Badawczy oraz Fundacja Zapobieganie Wypadkom Drogowym zawarły porozumienie ramowe o współpracy. Porozumienie podpisała pani prof. dr hab. n. med. Danuta Koradecka, dyrektor Instytutu oraz pani Bożenna Chlabicz, prezes zarządu Fundacji.
Strony Porozumienia zadeklarowały wolę współdziałania w zakresie działalności badawczo-rozwojowej w dziedzinach szczególnie istotnych dla szeroko rozumianego bezpieczeństwa i ergonomii pracowników w środowisku pracy, zgodnie z profilami ich działania.
Określono, iż wspólne działania będą podejmowane w zakresie:
- wymiany informacji w zakresie łączenia potencjału naukowo-badawczego z otoczeniem gospodarczym, tu zwłaszcza podmiotów szkolących kandydatów na kierowców i kierowców;
- propagowania i wspierania działań innowacyjnych służących podnoszeniu jakości usług szkolenia w transporcie i wdrażania standardów;
- organizacji konferencji, szkoleń, seminariów i wystaw;
- uczestniczenia w wybranych projektach rozwojowych krajowych i międzynarodowych
- wzajemnej pomocy w pozyskiwaniu zewnętrznych źródeł finansowania przedsięwzięć wspólnych, w tym współfinansowanych ze środków Unii Europejskiej.
Uroczyste spotkanie odbyło się w siedzibie CIOP-PIB. Uczestniczyli także:
pani dr n. med. Joanna Bugajska – kierownik Zakładu Ergonomii,
pani dr psych. Anna Łuczak – ekspert w Pracowni Psychologii i Socjologii Pracy,
pan Alfred Brzozowski – kierownik Ośrodka Promocji i Wdrażania.
pani Magdalena Dobrzyńska
pan Andrzej Grzegorczyk, wiceprezes fundacji.